Dnes predstavujeme

Tomáš Brúder

Tento týždeň sme si do pravidelnej rubriky vybrali ďalšieho hráča úspešného nováckeho vodnopólového klubu – Tomáša Brúdera. Tento 24-ročný rodák z Bratislavy taktiež patrí do širšieho kádra slovenskej reprezentácie a má na svojom konte odohraných niekoľko vrcholných podujatí.

Brúderove naj...

Tomáš Brúder (na snímke autora) začínal s vodným pólom v desiatich rokoch v Slávii UK Bratislava. K tomuto športu ho priviedol jeho otec, ktorý bol aktívnym hráčom a neskôr aj trénerom. V bratislavskom klube hrával za prípravku, ml. a st. žiakov, ml. i starší dorast. Z prvého cenného úspechu sa radoval už ako prípravkár, keď so svojimi spoluhráčmi získal majstrovský titul. S mládežníckymi kategóriami Slávie UK neskôr získal viacero cenných kovov. V poslednom roku svojho pôsobenia v doraste Tomáš Brúder nastupoval aj za mužov Slovana Bratislava v I. lige. Nasledujúce dva roky už hrával za seniorský tím Slávie UK, s ktorým si vybojoval v lige dve strieborné medaily. Ďalšie dve sezóny pôsobil v Košiciach a do vitríny mu pribudli ďalšie dva strieborné kovy. Od sezóny 2001/02 hrá za NCHZ Nováky. S chemikmi si odvtedy vybojoval trikrát titul majstra Slovenska a tri razy sa stal víťazom slovenského pohára.

reprezentuje Slovensko od juniorského veku, od roku 1998. Prvé vrcholné podujatie absolvoval už v tom roku, keď si so slovenským výberom juniorov vybojoval na majstrovstvách Európy v Bratislave piatu priečku. V roku 1999 skončil na majstrovstvách sveta juniorov v Kuvajte so svojimi spoluhráčmi na štvrtom mieste. V seniorskej kategórii sa zúčastnil so slovenským výberom na dvoch kvalifikáciach na olympijské hry- v Hannoveri v roku 2000 a v Rio de Janeiro v roku 2004. Dvakrát reprezentoval našu krajinu na majstrovstvách Európy. V roku 2000 skončilo Slovensko v Budapešti ôsme a o dva roky neskôr v Slovinsku siedme. Brúder taktiež nechýbal na majstrovstvách sveta v roku 2003 v Barcelone, kde si naša reprezentácia vybojoval ôsmu priečku.

Najviac gólov v zápase

V slovenskej lige som dal najviac šesť gólov. V mládežníckych kategóriach som viackrát zaznamenal aj vyšší počet gólov, no na presné číslo si už nespomeniem.

Najcennejšie góly

Na majstrovstvách sveta v Barcelone sme v základnej skupine v súboji o postup do ďalších bojov vyhrali nad Nemcami o jediný gól. V tomto dôležitom zápase som zaznamenal dva góly. Proti Nemcom sa mi darilo aj na majstrovstvách Európy v Budapešti, kde som v závere zápasu za nerozhodného zápasu strelil náš víťazný gól.

Najväčšie športové vzory

Zo zahraničných hráčov sa mi páčili Chorvát Šimenc, či Juhoslovan Drbojevič, ktorí dlhé roky patrili k najlepším vodným pólistom sveta. Zo slovenskej scény ma svojimi výkonmi zaujali dvaja reprezentanti – Peter Nižný a Karol Bačo.

Najväčší športový úspech

Najväčšie športové úspechy mi priniesol vlaňajší rok, kedy sme so slovenskou reprezentáciou dosiahli historicky najlepšie umiestnenia na majstrovstvách Európy (7. miesto) i sveta (8.). K najcennejším úspechom radím aj štvrté miesto, ktoré sme si vybojovali na majstrovstvách sveta juniorov v Kuvajte.

Najväčšie športové sklamanie

Na majstrovstvách sveta v Kuvajte sme síce skončili na výbornom štvrtom mieste, no neboli sme ďaleko od zisku medailí. V zápase o postup do finále proti Austrálii sme po predĺžení prehrali zlatým gólom. Prehra bola pre nás krutá, keďže sme tesne predtým nevyužili presilovku, ani dve stopercentné šance.

Najväčšia športová túžba

Chcel by som sa presadiť v zahraničí, získať angažmán v nejakom kvalitnom klube. S týmto celkom by som potom rád zvíťazil v jednej z európskych pohárových súťaží – v pohári európskych majstrov, v pohári víťazov pohárov či v pohári organizácie LEN.

Najvážnejšie zranenie

Vo svojej kariére som mal zatiaľ iba jedno vážnejšie zranenie – zapálenú šľachu v pravej ruke. Jeden lekár mi vtedy povedal, že s aktívnym športom som skončil. Nevzdal som sa trénoval som individuálne a už o dva mesiace neskôr som reprezentoval Slovensko na majstrovstvách Európy juniorov v Bratislave. Branislav BUCÁK