Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia

Kvalifikácia ME 2005 vo volejbale

Po prvom turnaji mizivá šanca na postup

V prievidzskej športovej hale sa od piatku do nedele odohral prvý z dvoch turnajov 2. kvalifikačnej skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2005, v ktorej sa predstavili Slovenky, Talianky, Ukrajinky a Azerbajdžanky. Z troch kvalifikačných skupín postúpia na spomínaný šampionát k už istým účastníkom prvé dva tímy z každej skupiny a najlepší tím z tretej priečky. Slovenská reprezentácia v zložení: Székelyová, Viestová, Tomášeková, Gogolová, Matiašovská, Máleková, Biksadská, Repáková, Noseková, Bognárová, Michalcová a Koleňáková si chcela v Prievidzi spraviť čo najlepšiu východiskovú pozíciu pred druhým turnajom, ktorý sa uskutoční v Azerbajdžane. Tréner Sloveniek pred začiatkom turnaja tušil, že ich v prievidzskej športovej hale čakajú náročné boje: „Uvedomujeme si, že sme v skupine, v ktorej môžeme iba prekvapiť. Talianky sú majsterkami sveta, Azerbajdžanky majú taktiež silný tím, najschodnejšia cesta za víťazstvom sa ukazuje hneď v prvom zápase s Ukrajinou.“ V podobnom duchu sa pred úvodnými súbojmi vyjadril aj asistent trénera Sloveniek Ľubomír Petráš: „Máme mladý kolektív, chýba nám skúsená smečiarka, ktorá by dokázala tím pozdvihnúť v rozhodujúcich chvíľach. Naše volejbalistky majú chuť hrať a zdokonaľovať sa, naším cieľom je vyhrať aspoň jeden zápas. Najväčšie šance máme proti Ukrajine, či Azerbajdžanu, proti Taliansku by sme chceli uhrať aspoň set.“
Napokon slovenské hráčky túžbu Ľ. Petráša nenaplnili. Nezvíťazili ani nad Ukrajinou, ani nad Azerbajdžanom, a s Talianskom neuhrali ani set Ale poďme pekne po poriadku.

PIATOK: Slovensko – Ukrajina 0:3 (-28, -16, -8). Mladé Slovenky sa kvalitného súpera nezľakli a začali veľmi dobre. V prvom sete viedli 12:6, potom zapli Ukrajinky na vyššie obrátky a vyrovnali na 19:19. V závere setu mali naše volejbalistky za stavu 24:22 dva setbaly, no ani to im na zisk setu nestačilo. Napokon ho prehrali 28:30. V druhom sete za stavu 8:6 pre Slovenky dosiahli Ukrajinky sériu piatich bodov a domáce hráčky sa psychicky „zlomili“. Set jasne vyhrali Ukrajinky a v treťom ukázali divákom doslova exhibíciu.
Miroslav Čada, tréner Slovenka: „Rozhodujúcim momentom stretnutia bol záver prvého setu. My sme nepremenili niekoľko setbalov, súper ho vyhral, čím získal psychickú výhodu. V druhom a treťom sete bol jasne lepší na podaní, v útoku i v obrane.

Druhý zápas: Azerbajdžan – Taliansko 3:0 (19, 23, 21).
SOBOTA: Slovensko – Azerbajdžan 2:3 (-29, 24, -18, 23, -12). Slovenky opäť začali veľmi dobre, takmer celé úvodné dejstvo boli vo vedení. Dokonca mali sedem setbalov, no set napokon získali premožiteľky majsteriek sveta. Aj v ďalšom priebehu súboja boli naše volejbalistky Azerbajdžanu vyrovnaným súperom a o víťazovi zápasu sa rozhodlo až v tajbrejku. V ňom viedli hráčky Azerbajdžanu 11:6, Slovenky však stiahli ich náskok na 12:13. Záver však opäť patril našim súperkám...
Miroslav Čada: „V tomto zápase sme podali výkon na hranici našich možností. Škoda, že sme za stavu 12:13 v piatom sete nevyužili, že súper po našom dotiahnutí znervóznel...“

Ďalší výsledok: Taliansko – Ukrajina 3:2 (25, -22, 17, -20, 14).
NEDEĽA: Slovensko – Taliansko 0:3 (-14, -16, -28).
Slovenky v súboji s úradujúcimi majsterkami sveta nezopakovali výkon, s akým sa prezentovali v stretnutí s Azerbajdžanom. Začali s evidentným rešpektom a prvý bod získali až za stavu 0:5. V prvých dvoch setoch Talianky jasne dominovali, naše hráčky ich potrápili až v treťom. V jeho závere mali za stavu 24:22 dva setbaly, no skúsenejšie Talianky vývoj tretieho dejstva otočili vo svoj prospech... Po tejto prehre je šancu Sloveniek postúpiť na majstrovstvá Európy 2005 len čisto v teoretickej rovine.
Druhý zápas: Ukrajina – Azerbajdžan 3:1 (20, -17, 20, 12).