Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Nováčania s dvadsiatimi titulmi majstrov Slovenska

Na Zelenej vode pri Novom Meste n/V. sa konali majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike na krátkych tratiach.

Na šampionáte si na tratiach s tromi dĺžkami 200, 500 a 1000 m dovedna zasúťažilo 320 pretekárov zo 16 slovenských klubov. Na Zelenej vode sa stretla celá slovenská špička okrem Róberta Erbana, ktorý sa pripravuje s talianskou reprezentáciou na olympijské hry. Nebojovalo sa len o domáce tituly, ale aj o posledné miestenky do Atén. Tie si v C2 vybojovali reprezentanti Dukly Trenčín Peter Páleš a Daniel Biksadský a v K1 na 500 m Marcela Erbanová, ktorá tesne vyhrala po dramatickom súboji nad Nováčankou Ivanou Kmeťovou. Zaujímavé bolo, že v čase finále K1 na 500 m ešte nikto nevedel, či sa bojuje o účasť na olympiáde.
Inak, reprezentanti nováckeho klubu si na slovenskom šampionáte počínali výborne a v hodnotení pohára mládeže obsadili so ziskom 199 bodov konečné druhé miesto za ŠŠ Trenčín (203,5 b). Nováčania si celkovo vybojovali 20 prvenstiev, 12 druhých miest a 10 tretích priečok! Na tisíc metrovej trati sa zo zisku titulu majstrov Slovenska tešili: Jakub Benko (v kategórii C1 ml. dorast) a spolu s bratom Jozefom Benkom (C2 ml. dorast), Ľubomír Beňo (K2 ml. dorast), Ivana Kmeťová (K1 a K2 ženy) a Martin Beneš (C2 a C4 st. dorast). Striebro si vybojovali: Ľubomír Beňo, Ľubomír Hagara, Lenka Sýkorová a bronz: Martin Beneš a Ľubomír Beňo. Čo sa týka počtu získaných cenných kovov, dosiahli pretekári KRK DAK Kiaba Nováky ešte lepšie výsledky na 500 metrovej trati. Prvé priečky obsadili: Viera Čerteková (K1 žiačky 14 r.) a spolu s Máriou Hrinovou (K2 i K4 žiačky 13 a 14 r.), Tomáš Gombarčík (C1 žiaci 14 r.) a spolu s Michalom Zaťkom (C2 žiaci 13 – 14 r.), Jakub Benko (C1 ml. dorast) a spolu s Jozefom Benkom (C2 ml. dorast), Martin Beneš (C2 st. dorast) a Radoslav Rus, Marek Petro, Ľubomír Hagara a Ondrej Čižnár (C4 muži). Na druhých miestach na polkilometrovej trati finišovali: Ľubomír Beňo (3x), Juraj Baránek (2x), Bianka Beňová, Juraj Komžík, Ivana Kmeťová, a Miroslav Mičo. Bronzové kovy získali: Ľubomír Hagara, Radoslav Rus, Michal Zaťko, Martin Beneš, Tomáš Chlupík a Juraj Komžík. Na 200 metrovej trati, na ktorej jazdili iba seniori, skončili Nováčania zlatý v dvoch disciplínach. V K2 žien sa o najcennejší kov pre KRK DAK Kiaba postarala Ivana Kmeťová a v C4 mužov: Radoslav Rus, Marek Petro, Ľubomír Hagara a Ondrej Čižnár. Druhé miesto na 200 m obsadila Ivana Kmeťová a tretie dvojica Radoslav Rus – Ľubomír Hagara.
Tréner KRK DAK Kiaba Nováky Ľubomír Hagara st. bol s výsledkami svojich zverencov spokojný: „Chcel by som sa poďakovať všetkým našim pretekárom, ktorí sa zaslúžili o naše druhé miesto v hodnotení pohára mládeže. Potešilo ma, že štyria naši reprezentanti svojimi výkonmi potvrdili nomináciu na majstrovstvá Európy do 23 rokov. V Poznani tak budú štartovať v seniorskej kategórii do 23 rokov: Ľubomír Hagara, Ivana Kmeťová a medzi juniormi Ľubomír Beňo a Martin Beneš.“