Utorok, 17. október, 2017 | Meniny má Hedviga
Pridajte si svoje mesto

Ak obec začala šetriť už dávnejšie, štát ju nepochváli

Štát chváli tie samosprávy, ktoré začali šetriť tento rok podľa memoranda. Viacerým obciam sa to nepáči.

(Zdroj: ilustračné - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

HORNÁ NITRA. Pred koncom minulého roka podpísala vláda so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) memorandum.

Samosprávy sa v ňom zaväzujú, že v roku 2013 ušetria desať percent všetkých nákladov a päť percent mzdových nákladov.

Po pol roku sa objavujú prvé hodnotenia snaženia obcí a miest. V zozname subjektov, ktoré neplnia stanovené kritériá, je napríklad Kanianka, obec, ktorá mala ku koncu minulého roka nulovú zadlženosť.

„Proti spôsobu výpočtov a hodnotení zo strany ministerstva sa dôrazne ohradzujeme a považujeme ho za skresľujúce, účelové a nepresné,“ vyhlásil starosta Kanianky Ivor Husár.

Rozdielne posudzovanie

Slovenská vláda sa zaviazala, že deficit verejných financií stlačí v roku 2013 pod 2,9 percenta. S verejnými financiami pracujú aj samosprávy. Vláda na ne nemá priamy dosah, nemôže v nich regulovať tok peňazí.

„Napriek tomu vláda chcela, aby sa aj samospráva podieľala na konsolidácii verejných financií, aby neprehlbovala deficit verejného dlhu. Preto došlo k podpísaniu memoranda,“ vysvetlil člen predsedníctva ZMOS a zároveň starosta Sebedražia Peter Juríček.

Ušetrenie desať percent z nákladov a päť percent z miezd sa po pripomienkach združenia vzťahuje len na obce nad dvetisíc obyvateľov.

„Malé obce by to nedokázali splniť. Keď sa memorandum podpisovalo, v plnom prúde bol štrajk učiteľov. Vláda im prisľúbila päťpercentné navýšenie miezd. Napríklad u nás v Sebedraží máme na úrade tri pracovníčky. Im by som mal plat znížiť o päť percent, no ôsmim pedagógom musím o päť percent mzdy navýšiť. Ak by sme v obci mali dodržať memorandum a celkovo ušetriť na mzdách päť percent, trom pracovníčkam na úrade by som musel zobrať pol platu. To je nemožné,“ ozrejmil Juríček.

Priznáva, že inak sa na úsporné opatrenia obcí a miest pozerá vláda a inak ZMOS. Združenie upozorňuje, že väčšina samospráv sa správa zodpovedne a šetrí už niekoľko rokov.

„Kto začal šetriť len v roku 2013 tak, ako mu to prikazuje memorandum, je pochválený, lebo konsoliduje. Tí, ktorí šetrili už predtým a prijímali rôzne opatrenia, nešetria už tak intenzívne v roku 2013 a našetrené peniaze využívajú na dokončenie investičných akcií, sú za to karhaní. A v tom je rozdielny pohľad vlády a ZMOS. Ministerstvo financií totiž nehodnotí mieru absolútneho šetrenia, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, ale mieru šetrenia v rokoch 2012 a 2013,“ zdôrazňuje Juríček.

Podľa neho je takýto postoj scestný, pretože tí, ktorí predtým nešetrili vôbec, sú dnes považovaní za lepších, ako tí, ktorí sa správali zodpovedne už dlhšie.

Prepúšťali zamestnancov

Vedenie Kanianky má k memorandu a k hodnoteniu obcí po pol roku viaceré výhrady.

„Ministerstvo financií neberie do úvahy finančné operácie, čo vychádza zo zákona o rozpočtových pravidlách. Ministerstvo teda nehodnotí zadlženosť obcí, čo zaťaží v prípade splátok budúce generácie a môže byť zlým signálom hospodárenia. Z nášho pohľadu vláda rieši len súčasnú situáciu v čase svojho vládnutia bez záujmu o to, aký bude dopad úverových zaťažení na nasledujúce generácie a rozpočty obcí,“ podotkol starosta Kanianky.

Pýta sa, či je správne, ak je obec s nulovou zadlženosťou zaradená podľa výkazníctva ministerstva financií medzi zle hospodáriace samosprávy.

Husár pripomína, že „vedenie Kanianky od svojho nástupu v roku 2010 na rozdiel od vlády zásadným spôsobom uvádza do života úsporné opatrenia. Počet zamestnancov obecnej polície klesol zo šesť na dvoch, na obecnom úrade z trinásť na jedenásť či v obecnej spoločnosti z dvanásť na desať. Už v roku 2011 sme dvíhali úhrady za nájom, miestne dane a poplatky, sme úspešní pri vymáhaní nedoplatkov, zazmluvnili sme energie za nižšie ceny a vo výpočte opatrení by som mohol pokračovať.“

Husár považuje výhrady ministra financií smerom k obciam a mestám „za zúfalý spôsob riešenia zlej finančnej situácie štátu, pričom doteraz sa nehospodárne správal predovšetkým štát. Predpokladáme, že nakoľko sa nenapĺňa štátny rozpočet v plánovanej výške, budú obciam krátené príjmy z podielových daní, preto súčasné počínanie považujeme za zámienku.“

Šetria už tri roky

Rovnako ako Kanianka aj vedenie Prievidze pripomína, že šetrí už od svojho nástupu do čela mesta v roku 2010.

„Iba šetrením sme sa dokázali vyhnúť nútenej správe. Momentálne pracujeme na najdôležitejších projektoch a sme v šetriacom režime už tri roky. Opatrenia sme prijímali už pred memorandom. Zrušili sme jednu školu, šetríme na interných službách, na mzdách úradníkov alebo prevádzke knižníc. Našu politiku v oblasti konsolidácie už v roku 2012 ocenili nezávislí experti, keď sme v hodnotení samosprávnych opatrení v slovenských regiónoch získali najvyššie hodnotenie,“ pripomenul hovorca Prievidze Michal Ďureje s tým, že mesto v nastolenom režime stále pokračuje.

Upozornil, že radnica je tento rok po dlhej zime nútená investovať do opravy ciest približne milión eur.

„Pýtame sa, či máme šetriť aj na bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov mesta. Ďalšie výdavky má mesto po svahových zosuvoch, kde sme vyčlenili doteraz na riešenie situácie 30-tisíc eur,“ doplnil hovorca.

Hodnotenie miest a obcí len podľa šetrenia v roku 2013 považuje zo strany rezortu financií za diskriminačné voči samosprávam, ktoré sa správali zodpovedne už pred prijatím memoranda.

Znížia podielové dane?

Štát nemôže priamo zasahovať do hospodárenia obcí a miest. Jediný spôsob, ako môže „potrestať“ samosprávy za neplnenie kritérií uvedených v memorande, je zníženie podielových daní.

ZMOS však chystá ďalšie rokovanie s predstaviteľmi ministerstva financií, aby si vydiskutovali svoje postoje k tejto problematike a našli spoločnú reč.

„Chceme sa podieľať na konsolidácii verejných financií a nemáme záujem prehlbovať deficit. Na druhej strane je našou povinnosťou, aby sme zabezpečili všetky funkcie, ktoré zo zákona samospráva musí plniť. Nie je možné, aby sme pre dosiahnutie nejakého čísla ochromili celú verejnú správu,“ dodal Juríček.


  1. Je to cesta smrti, zhodujú sa starostovia 9 282
  2. Hubárov v lesoch je stále viac. Škodia, alebo je to naopak? 1 626
  3. Pri tragickej dopravnej nehode na hornej Nitre zomrelo sedem ľudí 1 522
  4. Tragická nehoda pri Nitrici má ôsmu obeť 1 103
  5. V nemocnici funguje nová očná ambulancia 811
  6. Myslel si, že je to peň. Našiel však gigantický hríb 592
  7. LIGOVÝ FUTBAL: Kanianku pochoval bývalý hráč, Matuškovič opäť s hetrikom (+FOTO) 427
  8. Bojnické panstvo kúpili Baťovci od Pálffyovcov za približne 14 miliónov korún 317
  9. Na Slovensku ich nie je viac ako päť. Bojničan Peter Mečiar hrá na netradičný hudobný nástroj 296
  10. Najvýznamnejšie úspechy dosiahli mládežnícke družstvá v rokoch 1972 až 1996 (+archívne FOTO) 256

Najčítanejšie správy

Prievidza

Je to cesta smrti, zhodujú sa starostovia

Primátorka Prievidze dúfa, že po sobotňajšom smutnom ráne sa premiér Fico a minister Érsek zobudia a začnú konať.

Hubárov v lesoch je stále viac. Škodia, alebo je to naopak?

Niektoré hlasy na sociálnych sieťach kričia na hubárov, aby so zberom lesných plodov prestali. Svojim konaním vraj kradnú jedlo zvieratám.

Pri tragickej dopravnej nehode na hornej Nitre zomrelo sedem ľudí

Kamión sa zrazil s osobnou dodávkou, v ktorej sa prevážali opatrovateľky z Rakúska na Slovensko.

Tragická nehoda pri Nitrici má ôsmu obeť

Žena zo Stropkova bojovala o život s ťažkými zraneniami v nemocnici v Bojniciach. Vodič kamióna utrpel ľahké zranenie.

V nemocnici funguje nová očná ambulancia

Handlovská dolina bola dva roky bez očného doktora.

Blízke regióny

Študent pestoval marihuanu, hrozí mu 20 ročné väzenie

24-ročný študent z Horného Srnia pestoval marihuanu, ktorú následne posielal poštou takmer po celej Európe.

Je to cesta smrti, zhodujú sa starostovia

Primátorka Prievidze dúfa, že po sobotňajšom smutnom ráne sa premiér Fico a minister Érsek zobudia a začnú konať.

Tanec pravdy trénovali Braňo Deák s Dominikou Roškovou v Žiari (+ FOTO)

Slowfox sa považuje za technicky najťažší štandardný tanec. Herec Braňo Deák so svojou partnerkou z Let's Dance , tanečníčkou Dominikou Roškovou, trénovali každý detail náročnej zostavy v jej materskom klube.

Hubárov v lesoch je stále viac. Škodia, alebo je to naopak?

Niektoré hlasy na sociálnych sieťach kričia na hubárov, aby so zberom lesných plodov prestali. Svojim konaním vraj kradnú jedlo zvieratám.

Pri tragickej dopravnej nehode na hornej Nitre zomrelo sedem ľudí

Kamión sa zrazil s osobnou dodávkou, v ktorej sa prevážali opatrovateľky z Rakúska na Slovensko.

Všetky správy

Nová atrakcia v Tatrách priniesla kolaps v doprave

Chodník v korunách stromov cez víkend? Pripravte sa na kilometrové kolóny.

Karol Martinka o únose: Idete nesprávnou cestou

S Ivanom Lexom som v živote nehovoril, tvrdí privatizér z Mečiarovej éry KAROL MARTINKA, ktorému údajne Lexa oznamoval ukončenie únosu.

Lidl provokuje plagátmi, svoje výrobky porovnáva so značkovými

Všetky výrobky Lidl majú podľa porovnania nižšiu cenu, kvalitu nehodnotí.

Nepostihnuteľný muž. Prečo Mečiar nikdy nepykal za svoje kauzy

Opustili ho aj najbližší spolupracovníci, zostal na politickom okraji. To je jeho trest, hovorí bývalý minister vnútra Vladimír Palko.

Prieskum Focus: KDH by boli späť v parlamente, SNS ďalej klesá

Agentúra FOCUS uskutočnila prieskum v dňoch 4. do 11 októbra 2017.

Kam vyraziť