Exhibícia Prievidze na Spiši, Nitra v Handlovej opäť neuspela

V 28. kole basketbalovej Slovakšport.tv extraligy mužov sa z víťazstva tešili obaja zástupcovia z hornej Nitry.

MBK Handlová - SPU Nitra.MBK Handlová - SPU Nitra. (Zdroj: IVAN MRIŠKA)

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Prievidžania si zatrénovali v Spišskej Novej Vsi, kde zvíťazili vysoko 47:83. Handlová sa na výhru nadrela viac, no Nitru zdolala zaslúžene 79:72.

SLOVAK SPORT.TV BASKET EXTRALIGA

28. kolo:

MBK Handlová - Edymax SPU Nitra 79:72 (22:19, 24:23, 19:13, 14:17)

Fotogalériu zo zápasu nájdete TU:

Najviac bodov: Vuletič 19, Ďurišič 15, Gudzič 11 – Frazier 19, Smajlagič 15, Nuhanovič 14
TH: 23/15 - 18/12, fauly: 24 - 24, trojky: 6 - 6, rozhodovali: T. Lukáč, Šarišský, Kurpaš, 600 divákov

Basketbalisti handlovského Baníka hostili v zápase 28. kola basketbalovej Slovakšport.tv extraligy mužov, druhý celok tabuľky, BK Edymax Nitru. Po poslednom zbabranom stretnutí, v ktorom podľahli svojmu regionálnemu susedovi z Prievidze 72:77 po predĺžení, chceli zverenci trénera Smačka zaváhanie z 27. kola odčiniť. V baníckom derby po prvý raz nastúpili nové posily Baníka, srbský center Aleksandar Vuletič a Černohorec Miloš Djurišič, ktorí Prievidžanom nastrieľali štyridsať bodov a v premiérovom vystúpení sa ukázali vo veľmi dobrom svetle.

Lavičku Handlovej opustil krídelník Filip Lehman, pretože nenaplnil očakávania, ktoré mu boli handlovským manažmentom kladené. Do stretnutia zasiahol už aj uzdravený pivot Savič. Handlová v súčasnosti obsadzuje siedme miesto extraligovej tabuľky a na šiestu Banskú Bystricu strácala pred dnešným vystúpením tri body. Pre Baníkov, ktorí sa usilujú o zosadenie banskobystrického ŠKP zo šiestej priečky, bol duel proti favorizovanej Nitre nesmierne dôležitý.

Podľa toho domáci stretnutie začali a od úvodu diktovali tempo na palubovke. Bodový účet otváral Vuletič a po štyroch minútach hry Hornonitrania viedli 11:3. Po oddychovom čase začal súper spod Zobora kontrovať a najmä vďaka dvojici Smajlagič, Frazier sa do konca prvej desaťminútovky dotiahol na rozdiel troch bodov, 19:22.

Druhé dejstvo malo od začiatku podstatne vyrovnanejší priebeh, hosťom sa ale nedarilo otočiť stav vo svoj prospech. Na strane domácich im to znemožňovali Gudzič s Vuletičom, vďaka ktorým si baníci mierne vedenie kontrolovali. V sedemnástej minúte sa napriek tomu podarilo trojkou Smajlagiča favoritovi vyrovnať na 37:37, no na veľkú prestávku odchádzali so štvorbodovým vedením 46:42 domáci basketbalisti.

Po prestávke baníci nadviazali na výkon z prvého polčasu a ich výborná defenzíva robila zverencom trénera Urbana problémy. Do ôsmej minúty tejto časti sa síce Nitrania držali v päťbodovom závese, no záver tretej štvrtiny patril opäť zeleno-čiernym, ktorý po košoch Veličkoviča, Saviča a Vojteka, viedli pred posledným dejstvom o desať bodov 65:55.

Skóre štvrtej periódy otváral trestným hodom a následnou trojkou Ďurišič, ktorý zvyšoval na 69:55. Hostia ale nechceli predať svoju kožu lacno a spoza oblúka sa začala presadzovať strelecky disponovaná dvojica Smajlagič, Sparks. Domáci navyše začali produkovať množstvo strát a štrnásť bodové vedenie v priebehu štyroch minút stratili. Tesne pred koncom stretnutia, svietil na ukazovateli stav 77:70 a Handlovčania si situáciu opäť poriadne skomplikovali. Napokon sa im najmä bojovným výkonom podarilo sedembodové vedenie postrážiť a zaznamenať veľmi dôležitý triumf nad favorizovanou Nitrou. Po víťazstve 79:72 tak prerušili neúspešnú štvorzápasovú šnúru a do extraligovej tabuľky si pripísali plný bodový zisk.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová: „Po zbabranom stredajšom zápase proti Prievidzi sme dnes opäť hostili veľmi náročného súpera. Som rád, že sme duel zvládli a dotiahli ho konečne do víťazného konca. Podľa môjho názoru sme boli celých štyridsať minút kúsok pred Nitrou. Vytúžené víťazstvo, sme aj napriek stratám zo záverečnej desaťminútovky ustrážili. Chcem poďakovať chlapcom za bojovný výkon, ktorým nedali favoritovi spod Zobora šancu na úspech.“

Ľubomír Urban, tréner Edymaxu Nitra: „O všetkom rozhodol náš nevydarený vstup do stretnutia. Napriek úspešnej trojke Smajlagiča, sme sa presadzovali s veľkými problémami a dovolili sme Handlovčanom dostať sa do lepšej psychickej pohody. Veľké množstvo stratených lôpt nás pripravilo o šancu zvrátiť priebeh zápasu. Handlovčania podali omnoho bojovnejší výkon, čo dokazuje aj fakt, že na ich strane bodovalo až deväť hráčov. Naša základná päťka dnes nepodala kompaktný výkon, na ktorý sme štandartne zvyknutí a dnes sme neboli zo streleckých pozícií nebezpeční. Ak by som nahliadol do histórie, vzájomné zápasy proti Handlovej boli vždy nelichotivé a na hornej Nitre sa dokážeme presadzovať naozaj iba sporadicky.“

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - BC Prievidza 47:83 (14:24, 4:17, 10:16, 19:26)

Najviac bodov: Baldovský 24, Strzelecki 12, Barnes 4 - Batina 17, Klarič a Plannthin po 15, Guede 11
TH: 19/12 - 15/12, fauly: 18 - 21, trojky: 3 - 9, rozhodovali: Fuska, Karniš a Kiss, 700 divákov

Exhibícia v podaní basketbalistov Prievidze. Aj tak sa dá charakterizovať stretnutie rozbehnutých Prievidžanov, ktorí posledný celok zo Spišskej Novej Vsi pohodlne prestrieľali. Hovorí o tom hneď bleskový vstup do prvej časti, po ktorom si vypracovali hneď šestnásťbodový náskok - 3:19.

Tento úvod naznačil, akým smerom sa bude uberať celý zápas. Do konca prvej štvrtiny sa ešte Spišiakom podarilo korigovať na rozdiel desiatich bodov, no v druhej desaťminútovke zaznamenali domáci iba slabé štyri body a Prievidžania viedli vysoko - 18:41.

Aj druhá polovica zápasu mala podobný scenár. Zverenci Krunoslava Krajnoviča si s chuťou zatrénovali a nevýraznú Spišskú Novú Ves zdolali vysoko - 47:83.

Okrem hráčov BC si však pochvalu zaslúžia aj diváci z hornej Nitry, ktorí merali ďalekú cestu na východ republiky, aby povzbudili svojich miláčikov.

Branislav Brliť, hráč BC Prievidza: „Aj keď sme hrali proti tímu, ktorý je na dne tabuľky, nechceli sme nič podceniť. K zápasu sme pristúpili zodpovedne a od začiatku sme hrali dobre v obrane aj v útoku, vďaka čomu sme na Spiši nepripustili žiadne prekvapenie.“

Michal Podhorský, hráč BC Prievidza: „Dnešný zápas sme začali veľmi dobre aj vďaka tomu, že sme nepodcenili domácich. Nedovolili sme im ľahké strely, čo sa odzrkadlilo na polčasovom výsledku, keďže sme inkasovali iba 18 bodov. Basketbalisti zo Spiša ani v druhej časti duelu nenašli recept na našu agresívnu hru, a tak si poľahky domov vezieme dva body. Na záver by som chcel vyzdvihnúť našich fanúšikov, ktorí merali cestu na zápas a svojimi hlasivkami boli našim šiestym hráčom na palubovke.“

Ostatné výsledky 28. kola: Levice – Inter Bratislava 74:94, Svit – B. Bystrica 84:82