Suverénne triumfy Hornonitranov

V 33. kole sa na domácich palubovkách darilo obom zástupcom hornej Nitry. Prievidžania zdolali o 30 bodov Komárno, Handlovčania zas bez väčších problémov prevýšili tabuľkového suseda spod Urpína.

(Zdroj: IVAN MRIŠKA)

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Basketbalisti Prievidze okupujú tri kolá pred koncom základnej časti druhé miesto. Handlovskí baníci sú siedmi, no za Banskou Bystricou sú iba o skóre a majú zápas k dobru.

SLOVAK SPORT.TV BASKET EXTRALIGA

33. kolo:

BC Prievidza - MBK Rieker Com Therm Komárno 90:60 (26:13, 26:25, 21:5, 17:17)

Fotogalériu zo zápasu nájdete TU:

Najviac bodov: Klarič 21, Harris 14, C. Jefferson 11 - Kovačevič 12, Joyner a Hall po 11, Szabó 10
TH: 17/12 - 16/10, fauly: 22 - 17, trojky: 10 - 6, rozhodovali: Ženiš, Tomašovič a Lamoš, 1800 divákov

Basketbalisti Prievidze živia stále šancu na víťazstvo v základnej časti, a tak v 33. kole proti Komárnu nepomýšľali na nič iné, ako plný bodový zisk. Po výbuchu vo štvrťfinále pohára si ďalšie zakopnutie nepripúšťali, no body potrebuje aj Komárno, veď jeho boj so Svitom o štvrtú pozíciu sa vyostruje.

Vstup do stretnutia vyšiel Prievidžanom na výbornú, hostia neboli v optimálnej pohode a domáci si poľahky vypracovali desaťbodový náskok. Agresívna obrana BC doplnená kolektívnym výkonom v útoku priniesla zverencom Krunoslava Krajnoviča po prvej desaťminútovke pohodlné vedenie 26:13.

Druhá štvrtina mala podobný scenár, až na posledné tri a pol minúty diktovali tempo hry domáci Prievidžania. Baníci viedli už o 20 bodov, mierne poľavili až v závere, keď sa Rieker dotiahol na rozdiel 14-tich bodov - 52:38.

Po prestávke nastúpili hostia s cieľom zlepšiť obranu a stiahnuť náskok ešte viac. Domáci basketbalisti však opäť pridali na dôraze a vypracovali si priepastné vedenie o 30 bodov 73:43.

V poslednej štvrtine sa zápas už len dohrával, na palubovke sa objavili aj hráči z lavičky BC, ktorí sa tiež ukázali v dobrom svetle. Tridsaťbodové vedenie si Prievidžania napokon udržali a po záverečnom klaksóne sa tešili zo zaslúženého víťazstva 90:60.

V drese domáceho celku si úspešnú extraligovú premiéru pripísal americký krídelník Evan Harris, ktorý zaznamenal po Klaričovi najviac, 14 bodov.

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „Začali sme dnes veľmi dobre, ako sme sa pred zápasom dohodli. Hrali sme agresívne v obrane a kolektívne v útoku, pretože vieme, že Komárno má v defenzíve problémy. Museli sme začať maximálne koncentrovane, pretože Rieker má svoju kvalitu, hoci je teraz trošku v útlme, no myslím, že sa ešte preberie. Na súpera sme sa zodpovedne pripravili, čo sa nám vyplatilo. Všetci hráči podali zodpovedný výkon, i keď sme mali aj horšie chvíle, najmä tri a pol minúty pred koncom prvého polčasu, kedy sme viedli o 20 bodov a dovolili sme súperovi stiahnuť na rozdiel 14-tich. Na naše šťastie, v tretej štvrtine sa hostia nepozbierali, my sme pridali na agresivite v obrane a z ľahkých brejkov sme dávali koše. Našim cieľom je semifinále, keď splníme to, môžeme pomýšľať na viac. Teraz však myslíme iba na Svit, na ktorý sa musíme opäť zodpovedne pripraviť.“

František Rón, tréner Komárna: „Dneska sme zahrali zlý zápas, v obrane i v útočnej fáze. Domáci nás predčili úplne vo všetkom, od streľby až po agresivitu v obrane. Sami sme stratili 19 lôpt, s čím sa nedá vyhrať takýto zápas. Myslím si, že na konci prvej polovice sme to trošku stiahli, pár minút v tretej časti sme sa držali. Problém bol v tom, že sme síce Prievidzu ubránili, ale nedali sme koše, vďaka ktorým by sme skóre stiahli ešte viac. Šancí sme na to mali niekoľko, no potom stačila trojminútovke, kedy sa domáci po našich stratách odtrhli definitívne a zápas sa už len dohrával. Určite si spravíme viderozbor tohto zápasu, pretože individuálne výkony niektorých hráčov sú ďaleko od tých, aké predvádzali v priebehu sezóny. Stále však musíme pracovať aj na tom, čo nám nejde.“

MBK Handlová - ŠKP Banská Bystrica 78:56 (29:6, 9:12, 26:23, 14:15)

Najviac bodov: Mrviš 23 (4 trojky), J. Vojtek 15, Djurišič 12 - Lowe 14, Rendla a Hamilton po 12
TH: 37/22 - 26/14, fauly: 26 - 30, trojky: 8 - 2, rozhodovali: Lukáč, Turčin a Bohucký, 500 divákov

Štyri kolá pred koncom dlhodobej časti basketbalovej Slovaksport.tv extraligy mužov hostili Handlovčania hostili v priamej konfrontácií o šieste miesto tabuľky, Banskú Bystricu. Basketbalisti spod Urpína, vedení bývalým kaučom baníkov Karolom Kučerom, prišli Hornonitranom odplatiť domáce zaváhanie ešte z októbra minulého kalendárneho roka, keď sa Smačkovcom podarilo na palubovke banskobystrických Štiavničiek triumfovať 73:70. Domáci sa však po čase opäť stretli v kompletnej zostave a banskobystrické ambície chceli prekaziť.

To sa im od úvodu stretnutia darilo a po piatich minútach viedli 13:5. Hostia nevedeli nájsť recept na výbornú osobnú obranu baníkov a ich sporadické pokusy v handlovskom koši nekončili. Od piatej do deviatej minúty, basketbalisti spod Urpína ani raz neskórovali a ich dlhú, štvorminútovú streleckú odmlku, zeleno-čierni potrestali šestnásťbodovou šnúrou. Minútu pred koncom úvodného dejstva zodvihol divákov zo sedadiel troma trojkami v rade kapitán Mrviš a štvrtinový stav 29:6 spečatil z čiary trestných hodov Haviar.

Hosťom sa podarilo v pätnástej minúte znížiť na 11:29, no baníci opäť zlepšili obranu, ktorá bola základom brejkov s úspešným zakončením. V domácom tíme diktovali tempo na palubovke Mrviš s Djurišičom, na strane hostí sa o návrat do stretnutia snažila dvojica Lowe, Hamilton. Banskobystričania druhú desaťminútovku síce zvíťazili 12:9, no na veľkú prestávku odchádzali až s dvadsaťbodovým náskokom 38:18 domáci basketbalisti.

Začiatok druhej polovice bol posunutý, pretože hostia odmietli v stretnutí pokračovať. Dôvodom bola hracia lopta, ktorá nespĺňala oficiálne kritériá predpísané Slovenskou basketbalovou asociáciou. Domáci dali v krátkom čase túto kurióznu záležitosť do poriadku a zápas napokon pokračoval. Basketbalisti v červených dresoch vstúpili do druhej polky lepšie a po štyroch minútach stiahli nepriaznivé bodové manko na rozdiel jedenástich bodov 30:41. Na ich zmŕtvychvstanie zareagoval domáci tréner Smačko oddychovým časom. Po ňom zobrali taktovku do svojich rúk opäť handlovskí basketbalisti a do konca tretej štvrtiny ich náskok narástol na dvadsaťtri bodov, 64:41.

V záverečnom dejstve mali stretnutie naďalej pevne pod kontrolou domáci, ktorí si dvadsaťbodové vedenie kontrolovali. Ani v týchto minútach sa frustrovaní Bystričania nedokázali baníkom bodovo priblížiť a v závere poslal Ľudovít Smačko na palubovku všetkých hráčov z lavičky. Po výbornom a zodpovednom výkone, sa po štyridsiatich minútach tešili zo suverénneho a zaslúženého víťazstva 78:56.

Ľudovít Smačko, tréner Handlovej: „Dnes sme vsadili na agresívnu osobnú obranu a veci, ktoré som svojim zverencom pred zápasom povedal, nezostali iba v šatni. Víťazstvo sme si zabezpečili prakticky už v prvej štvrtine a dvadsaťbodový náskok nám stačilo v ďalšom priebehu kontrolovať. Som rád, že som mohol šetriť kľúčových hráčov a dať príležitosť lavičke.“

Tomáš Mrviš, kapitán Handlovej: „V úvode sme sa sústredili na ofenzívne ladených hráčov a tých sme dokázali výbornou defenzívou odstaviť. Naša taktika bola jasná a to hrať v prvom rade basketbal. Nič iné nás na rozdiel od súpera nezaujímalo. Ten sa viac venoval riešeniu situácií mimo palubovky a to ho podľa môjho názoru vyviedlo z koncentrácie.“

Miroslav Grznár, tréner Banskej Bystrice: „Keby bolo riešenie v mojich rukách, za predvedený výkon by som v momente rozpustil celé mužstvo. Tieto právomoci ale pochopiteľne nemám a v žiadnom prípade ani po dnešnom katastrofálnom výkone z boja neutekáme. Ja verím, že dnešné fiasko nám pomôže k tomu, aby sme sa včas spamätali a v nastávajúcich bojoch diametrálne svoj herný prejav zmenili.“

Milan Žiak, hráč Banskej Bystrice: „Základ nášho neúspechu vidím v úvode zápasu, ktorý nám nepochopiteľne ušiel. O tom svedčí aj stav prvej štvrtiny 29:6. Handlovčanov sme posadili na koňa a už sa nám nepodarilo do stretnutia vrátiť. Podobné výbuchy by sa nám stávať nemali, najmä ak chceme pomýšľať na úspech v blížiacom sa play off. Domáci dnes hrali výborne a ja im k zaslúženému víťazstvu blahoželám.“

Ostatné výsledky 33. kola: Spišská Nová Ves – Levice 79:53, Nitra -Bratislava 73:104