Prievidza zdolala Inter, Handlová nenadviazala na výkon zo Spiša

V stredu večer bolo na programe 2. kolo Eurovia SBL.

(Zdroj: VLADIMÍR KRÁLIK, PD BASKET)

V stredu večer bolo na programe bolo 2. kolo Eurovia SBL.

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Prievidžania hostili bratislavský Inter, ktorý zdolali 70:65. Handlová takisto pod domácimi košmi privítala Komárno, ktorému však podľahla 74:82.

EUROVIA SBL

2. kolo:

BC Prievidza – BK Inter Incheba Bratislava 70:65 (18:17,19:11,18:12,15:25)

Body: Batina 17, Miljkovič 13, Hovaňák 11 – Sedmák 24, Dykstra 9, Miloševič a Starosta 8

TH: 6/10 – 9/17 Trojky: 6 – 6 Fauly: 17 – 14

Rozhodovali: Zubák – Tomašovič – Kovalčík, 2000 divákov

Komisár: Címa

Na súboj vicemajstra s majstrom si cestu našlo až 2 000 divákov, ktorí však po novom museli pred vstupom do haly prejsť bezpečnostnou prehliadkou. Basketbalisti Prievidze chceli Interu oplatiť prehru zo smutného minuloročného finále a po prvej štvrtine viedli tesne 18:17.

V druhej štvrtine sa do vedenia o 5 bodov dostal aj bratislavský Inter - 22:27, no toto bol impulz pre Prievidžanov, ktorí skvelou šnúrou otočili na polčasových 37:28.

Druhú polovicu zápasu začal lepšie Inter, no postupne začali hru preberať Prievidžania a pred vstupom do poslednej štvrtiny viedli už o 15 bodov – 55:40.

V poslednej časti hry sa úradujúcemu majstrovi podarilo manko stiahnuť na rozdiel piatich bodov, no vytúžené víťazstvo si už basketbalisti Prievidze ujsť nenechali a Inter zdolali o päť bodov 70:65.

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnović (tréner BC Prievidza): „Zvíťazili sme doma nad silným súperom, aj keď máme ešte čo robiť, lebo niektorí hráči hrali so zranením, a niektorí sú po zranení. Nehral ešte Braňo Brliť ani Marek Jašš, tým pádom padlo viac práce na chrbát iným hráčom. Ale na to sme tu ako tím, aby vždy potiahol niekto iný.“

Marko Batina (hráč BC Prievidza): „Zápas bol veľmi ťažký, lebo podľa mňa je Inter najsilnejší súper v SBL. Hrali sme kolektívne, a to najmä v obrane. Výsledok nezodpovedá hre, mohli sme vyhrať o viacej bodov, no nie je to podstatné. Myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili. Teraz nás čaká veľmi ťažký zápas vo Svite a musíme sa naň pripraviť.“

František Rón (tréner BK Inter Incheba Bratislava): „Štatistika hovorí jasne. My sme mali veľmi zlú streľbu z perimetra a spoza trojkového oblúka. Vylepšili sme to až v momente, keď boli 4 minúty pred koncom, ale to bolo neskoro, pretože domáci mali dostatočný náskok, ktorý si postrážili. Skúšali sme hrať v nižšej aj vyššej zostave, no každá fungovala iba chvíľu. A potom zase sme neboli schopní ubrániť. Je škoda, že sme si neudržali náskok, keď sme viedli o 5 bodov. Postavil som tam skúsených hráčov s väčšou minutážou, a zrazu ten zápas v posledných piatich minútach prvého polčasu ušiel, a to sa, tu v Prievidzi, ťažko doháňa.“

Martin Bílik (hráč BK Inter Incheba Bratislava): „Boli sme slabší v obrane a nesplnili sme pokyny, ktoré sme si povedali. Nepadlo nám z vonku, čo sa stáva, ale o to viac sme to mali tlačiť na pod kôš, čo sme nerobili a nedokázali sme sa dostať do tempa. Prievidza sa nakopla, gratulujem k výhre.“

MBK Handlová – MBK Rieker COM-therm Komárno 74:82 (17:24,15:19,14:23,18:16)

Body: Djurišič 25, Drezga 17, Stanojevič 17 – Bilič 17, Halada 16, Kratochvíl a Stojanov 10

TH: 19/23 – 11/15 Trojky: 7 – 9 Fauly: 19 – 29

Rozhodovali: Gabara – Pipíška – Sirocký

Komisár: Hlinka

Handlovčania odštartovali sezónu vynikajúco, keď si na Spiši poradili s domácim AC LB suverénne 95:76. A práve tento fakt staval „Smačkovcov“ do úlohy miernych favoritov. Komárno nemá na Handlovskej palubovke navyše príliš lichotivú bilanciu a tak sa zeleno-čierni usilovali o potvrdenie víťazstva z prvého kola, ktoré ich vystrelilo na vedúcu priečku extraligovej tabuľky. V drese Handlovej nastúpil už aj 204 centimetrov vysoký chorvátsky center Aco Mandič, ktorého štart nebol až do úvodného rozskoku istý. Napokon sa ale vedeniu Baníka podarilo urobiť všetky potrebné kroky k tomu, aby v stretnutí druhého kola zaplátali dieru vo svojich podkošových radoch.

Predzápasové prognózy sa od úvodu stretnutia začali do bodky napĺňať. Handlovčania sa v prvých minútach javili ako mierne dominantnejší celok, no v piatej minúte po technickej chybe Gudziča zacítili hostia príležitosť dostať sa do vedenia. Trestný hod Bannister premenil a v zápätí prišlo úspešné podkošové zakončenie Jankoviča. Handlovčanom odišla streľba a to hostia z rýchlych brejkov okamžite trestali. Po úvodnej desaťminútovke vyhrávalo Komárno v Handlovej 24:17.

V druhom dejstve prevzali namotivovaní hostia taktovku nad zápasom. Baníkom sa síce darilo vytvárať si strelecké príležitosti, no tie vo väčšine prípadov košom nekončili. Na doskoku dominoval súper z Komárna a z následných protiútokov naďalej zaváhania v handlovských radoch trestal. Hosťom sa podarilo dostať sa až do osemnásťbodového vedenia 39:21. Tri minúty pred koncom prvej polovice si domáci lodivod Ľudovít Smačko vyžiadal oddychový čas, v ktorom slovami na adresu svojich zverencov nešetril. Po niekoľkých vynikajúcich defenzívnych zákrokoch sa Handlovčanom otvorila cesta do Komárňannského koša a necelé dve minúty bola Handlová späť v zápase, keď na ukazovateli svietil stav 31:39. Napriek tomu odchádzalo Komárno na veľkú prestávku s jedenásťbodovým vedením 43:32.

Po prestávke sa obraz hry príliš nezmenil a kým Komárnu vychádzalo prakticky všetko na čo siahlo, Handlovčania sa nedokázali zo stredných a väčších vzdialeností presadzovať. Na doskoku dominovali aj v týchto minútach hostia, ktorý si dvanásťbodové vedenie s prehľadom držali. V závere tretej časti sa baníkom podarilo znížiť na 56:66. Za tohto stavu odštartovalo záverečné dejstvo zápasu.

Handlovčanom nemožno snahu uprieť ani v poslednej štvrťke, no naďalej sa nemohli do komárňanslého koša trafiť. Zverenci trénera Čuroviča si pohodlné vedenie kontrolovali a opäť ťažili zo streleckej nemohúcnosti Handlovej. Smačkovci aj napriek záverečnému tlaku nedokázali zvrátiť nepriaznivý stav a Riekeru sa podarilo doviezť zápas do víťazného konca 82:74.

Pavel Procner, MBK Handlová

Ľudovít Smačko (tréner MBK Handlová): „Po prvom zápase v Spišskej, akoby naši hráči zaspali na vavrínoch. Dnes sme na súpera určite mali, no keď vám nepadnú otvorené strely, je ťažko konkurovať takému celku, akým je Komárno. Mňa najviac hnevá prístup niektorých hráčov k zápasu a mám pocit, že sme sa venovali viac diskusiám s rozhodcami, ako dianiu na palubovke. Tento fakt musíme veľmi rýchlo vyriešiť. Verím, že dnešné stretnutie bolo tým najlepším poučením pred nastávajúcimi zápasmi.“

Miloš Djurišič (hráč MBK Handlová): „Viacerí naši hráči sa uspokojili s víťazstvom v Spišskej Novej Vsi a k dnešnému zápasu sme nepristúpili s patričným rešpektom. Komárno patrí do inej kategórie ako Spišská, a dnes sme doplatili na laxný prístup. Pokiaľ chceme pomýšľať na tie najvyššie úspechy, musíme sa podobným výkonom vyhýbať.“

Miljan Čurovič (tréner MBK Rieker COM-therm Komárno): „Vstúpiť do súťaže dvomi víťazstvami je vynikajúci pocit. Ja si pamätám ešte ako hráč, že v Handlovej sa nevíťazilo jednoducho, a o to viac ma dnešné víťazstvo teší. Dnes sme podali tímovejší výkon, a to rozhodlo. Zvíťaziť na pôde tak silného súpera je dobrý štart do nového ročníka. Verím, že nás to posunie vpred aj do ďalších bojov.“

Marek Kozlík (hráč MBK Rieker COM-therm Komárno): „Dnešné stretnutie bolo fyzicky veľmi náročné, no my sme ho po taktickej stránke zvládli lepšie. Handlovčania sa v závere snažili zvrátiť výsledok vo svoj prospech, čo sme im nedovolili. Aj keď domáci ťahali v záverečnej perióde za dlhší koniec, bodový náskok z predchádzajúcich troch štvrtín nám zaručil osembodové víťazstvo a veľmi dôležité dva body.“

Ostatné výsledky 2. kola: Nitra – S. N. Ves 73:77, Karlovka Bratislava – Svit 61:81, Banská Bystrica – Levice hrajú 9. decembra